به نام آن که جان را فکرت آموخت

 مشخصات کلی(شناسنامه طرح درس):

نام درس : هدیه های آسمانی      موضوع درس : دانا ترین مردم            مدت اجرا :45 دقیقه       

 پایه : سوم ابتدایی                       تعداد دانش آموزان :23 نفر                   تاریخ:

 آموزشگاه :بعثت                    نام معلم :مهران رضایی                      طرح درس شماره 23          تعداد گروه ها:5

 

طرح درس روزانه

 

 

 

 

 

 

 

زمانبندی

شرح

عنوان

ـــــ

آشنایی دانش آموزان با امام محمد باقر (ع)

هدف کلی

ــــ

- دانش آموزان :

* از امام محمد باقر (ع) شناخت کافی پیدا نمایند.

* باخصوصیات علمی این امام آشناشوند.

*با رفتار وسکنات امام  محمد باقر (ع ) آشنا شوند.

 

اهداف جزیی

ــــ

حیطه شناختی

-دانش آموز در پایان  این درس بتواند:

*اطلاعات مفیدی در خصوص امام محمد باقر کسب کرده باشد.  (دانش)

* خصوصیات علمی امام رافهمیده باشد. (درک و فهم)

* به مفهوم باقر العلوم پی برده باشد. (درک وفهم)

*درباره رفتارهای  پسندیده خود وسایر افراد قضاوت می کند.(ارزشیابی و قضاوت)

 

اهداف رفتاری

 

ــــ

حیطه ی مهارتی (روانی حرکتی)

-دانش آموز ان بتوانند:

اهداف رفتاری

* کارهاو اقدامات امام محمد باقر(ع) را توضیح دهند.

* چکیده ای از درس را در کلاس شرح دهند.

*ویژگی های بارز امام را بیان کنند.

*فعالیت های محوله را  در وقت تعیین شده انجام می دهد.

 

ــــ

  حیطه عاطفی

 *  با علاقه به به درس گوش می دهد.(دریافت و توجه)

*       پاسخ سوالات خود را باگروه خودش  و ...باعلاقه مقایسه می کند .

                                                                                 (واکنش نشان دادن)

*      درباره ی امام محمد باقر(ع) باعلاقه مطالعه می نماید.(ارزشگذاری)

*در زمینه علم آموزی وتحقیق امام را الگوی خود قرار می دهد.

                                                    (تبلور ارزش ها در شخصیت_دورنی سازی)

 

 

 

ـــــــ

تلفیقی ( همیاری – مشارکتی – مکانیزم پرسش و پاسخ – ایفای نقش باطرح یک سوال و...)

 

روش و شیوه ی تدریس :

 

ــــــ

کتاب درسی،رایانه،ویدیو پروجکشن ،cd،فیلم،وایت برد و...

 

رسانه و وسایل آموزشی

 

8 دقیقه

                

سلام واحوالپرسی ، اشاره به مناسبت  ( دهه فجر) ،حضوروغیاب ،بررسی وضعیت جسمی وروحی بچه ها،بررسی تکالیف ،گروهبندی ،و ارزشیابی تشخیصی که شامل سه پاکت حاوی سوالاتی برای هر گروه:

1-نام امام پنجم چیست؟    2-چرا امام پنجم را باقرالعلوم می نامند؟   3-نام پدر ایشان چیست؟

 

رفتار ورودی

( آماده سازی

،ارزشیابی تشخیصی و...)

5 دقیقه

جهت ایجاد انگیزه و جلب توجه بچه ها قسمت هایی از یک انیمیشن کوتاه در باره امام محمد باقر (ع) پخش  می کنیم...

ایجاد انگیزه

 

20دقیقه

یک سری اطلاعات و سوالاتی در باره امام محمد باقر به بچه ها داده و از آنها می خواهیم به فیلم پخش شده نگاه کنند(با استفاده از فناوری های نوین -  رایانه،ویدیو پروجکشن -انیمیشن به صورت کامل پخش می شود)و سپس می خواهیم ابتدا به صورت  انفرادی و سپس  گروهی ، نظراتشان را یادداشت کرده و پاسخ هایشان رابررسی کنند.

سوالات این بخش شامل:

-وی امام چندم ما شیعیان است و فرزند کیست؟

-او چه چیزهایی به مردم آموخته است؟

-چرا به باقرالعلوم شهرت یافته است؟

زمان و فرصت لازم برای تفکر و پاسخ دادن به سوالات هم دانش آموزان می دهیم.

نظرات گروه ها:

گروه1-امام پنجم ماست و فرزند امام سجاد (ع) است،وی آداب دینی و آداب زندگی را به مردم یاد داده است و... هرکدام از گروه ها نظرات خود را بیان می کنند.

در راستای تشویق گروه ها و افراد، سعی می شود که  علاوه بر صلوات، از دست زدن ،آفرین و شعر و سایر تشویق های کلامی وغیره نیز استفاده  شود.

ارائه ی درس جدید 

 

4دقیقه

مطالب ارئه شده را یک بار دیگر با کمک دانش آموزان تکرار و مرور می کنیم و از دانش آموزان می خواهیم اگر سوالی دارند، مطرح نمایند.

جمع بندی 

 

2دقیقه

ارزشیابی تکوینی :    

با طرح  چند سوال به صورت گروهی و پاسخ فردی درس را ارزشیابی می کنیم .

با راهنمایی و توضیحات لازم پاسخ ها را از بچه ها می خواهیم .

برای سوالات می توان از سوالات فوقالذکر  استفاده نمود.

 

ارزشیابی

 

 تکـــــوینی

 

3 دقیقه

 این مرحله با طرح  چند سوال و نیز مشاهده دانش آموزان در جریان تدریس انجام می شود، چراکه در رویکرد جدید ارزشیابی و یادگیری درهم تنیده اند واز هم جدا نیستند.

بازخوردهای لازم  نیز همراه با ارائه راهکار، به صورت شفاهی به دانش آموزان خواهیم گفت...

 

ارزشیابی پایـــــانی

و

توصیفی

 

3دقیقه

تکلیف خلاقیتی:

                                                           فرض کنید در دوران امام محمد باقر زندگی می کردید،

با توجه به اینکه ایشان باقر العلوم(شکافنده ی علم بودند) چه سوالاتی از ایشان می پرسیدید؟ (5 سوال مطرح کنید)

 

تعیین فعالیت

 

اختتامیه :عرض خسته نباشید و صلوات بر پیامبر اعظم و خاندان پاک و مطهرش